Ad_Min ۱۷ دیدگاه

پالونیا چیست؟

درخت پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین هستند که چوب و تنه قابل استفاده در صنعت نجاری جهت ساختن مبلمان، تخته لایه، کبریت و کاغذ و کارتن، هواپیماو گلایدر و ادوات موسیقی تولید و استفاده نمود.

درخت پالونیا

پالونیا از درختان مناسب برای جنگلکاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و وروستا و کشت توام با انواع گیاهان زراعی رایج است برگها و گل اذین پالونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام مصرف شده انواع ترکیبات دارویی از آن استخراج می کنند گلهای درشت پالونیا گرده زا و شهدزا است.
میتوان به گونه های پالونیا Paulownia fortunei جهت تحقیق و بررسی و کشت ، توسعه انتخاب و در ایستگاه تحقیقات پالونیا واقع در جنگل شصت کلاته گرگان مورد ازمایش بررسی قرار گرفت که امکان رشد وسازگاری این تحقیق در دو تیمار و با یک تکرار در ۶ پلات ازمایشی و فواصل کاشت ۴×۶ متر و ۵×۸متر و ۶×۱۰ متر انجام و در هرسال یکبار کیفیت رشد و شادابی بویژه رشد طولی و قطری تمام درختان اندازه گیری شده است.نتایج تحقیقات نشان داده است که درختان پالونیا ۵ ساله با فاصله کاشت ۴×۶ متر تا ۱۶ متر ارتفاع و ۲۴/۲ سانتی متر قطر برابر سینه پیدا کرده اند و بطور متوسط درختان ۵ ساله پالونیا با فاصله کاشت سه گانه ارتفاعی در حدود ۱۰/۲۴ متر و قطری برابر ۲۳/۵ سانتی متر پیدا کرده اند لذا کاشت پالونیا در منطقه بسیار موفق و از دو جنبه اکولوژیکی و صرفه اقتصادی قابل توصیه میباشد.
گونه پالونیا فورتونی گونه ای است چند منظوره که می تواند، اگه در دوران سازگاری خود را در کشور ما با اطمینان بالا پشت سر بگذارد، باعث افزایش درآمد زارعان و تولید چوب قابل ملاحظه ای در واحد سطح و اراضی کم بازده شود. این گونه در سال ۱۳۷۰ در جنگل تحقیقاتی شصت کلاته گرگان مورد کاشت قرار گرفته است . به علت محدودیت در قطع درخت، تعداد هفت دیسکت به عرض پنج سانتی متر، از محل بن درختان قطع شده، که به فاصله های ۴ × ۶ ، ۵ × ۸ و ۶ × ۱۰ متر کاشته شده بودند، نمونه برداری شدند . پس از آماده سازی نمونه ها، عرض حلقه های رویشی درختان هفت ساله (۷ × ۷=۴۹) در چهار جهت جغرافیایی اندازه گیری شد است. رویش شعاعی حلقه ها در جهت های مختلف جغرافیایی، ابتدا در آنالیز واریانس ساده مورد آنالیز قرار گرفت . با توجه به نوع فواصل ( حد اقل دو نمونه در هر فاصله ی کاشت ) اختلاف معنی داری بین جهت ها و فواصل مختلف به دست نیامد . متوسط رویش هفت ساله به عنوان متغیر وابسته و متغیرهای اقلیمی بارندگی، متوسط درجه ی حرارت، شاخص حرارتی، تبخیر و تعرق واقعی و رطوبت نسبی سالانه و ماهانه در طول سال های متناظر، به منظور یافتن واکنش رشد این گونه نسبت به متغیرهای مذکور در مدل های رگرسیون مورد ارزیابی و شناسایی قرار گرفتند . از ۷۸ مدل رگرسیون خطی ساده، فقط نه مدل معنی دار شناسایی شد ( سطح %۵ و ). %۱ تمامی مدل های رگرسیونی معنی دار نشان دادند که دما و شاخص حرارتی چه در سال و چه در ماه های فصل رشد روی رویش این گونه اثر مثبت داشتند . تنها یک متغیر رطوبت نسبی سالانه اثر منفی خود را روی رشد پالونیا آشکار ساخت . این تحقیق نشان داد که دما برای رشد پالونیا بیشتر از بارندگی اهمیت دارد و رطوبت نسبی بالا نمی تواند عاملی مؤثری در افزایش رشد باشد . بنا بر این با در نظر گرفتن عرض جغرافیایی محل رشد طبیعی گونه پالونیا معلوم میشود که شرایط گرم تر رویش گاه اصلی خود را هنوز از دست نداده و به بارندگی ترجیح می دهد .

پارس پالونیا

— 17 Comments —

 1. میشه زحمت بکشید بفرمایید همزمان بین نهالهای پالونیا برای حداکثر بهره وری از چه نهال.گل و ….. در چند سال اول قبل از بزرگ شدن درخت چه چیزی بکاریم.
  همچنین بفرمایید در یک زمین کوچک به چه فاصله ایی کاشته شود. که نتیجه خوبی هم گرفته شود.

 2. با سلام به خدمت جناب عالی
  دوست عزیز من یک قطعه زمین کوچک در شهرستان شبستر دارم و قصد دارم برای کاشت درختان پائولونیا بپردازم
  از شما درخواست کمک و نظریه دارم

 3. سلام
  یه سوالی در مورد پالونیا داشتم اول اینکه تو اردبیل با ارتفاع ۱۷۰۰ متر و رنج دمایی بین -۲۸ تا +۳۵ میشه کشت کرد و اگه میشه دوره بازگشت سرمایه باتوجه به هزینه رو میخواستم و بازار فروش داره یا خیر .ممنون میشم راهنمایم کنین

  • ممنونم از شما و اینکه در خدمتتون خواهم بود می تونید از طریق راه های ارتباطی تلفن همراه و یا ایمیل با هم در ارتباط باشیم
   روز خوبی داشته باشید

 4. هزینه کاشت در یک زمین ۲۴۰۰ متری چقدر است؟
  ایا نیاز به ابیاری و هزینه های پرورش دارد؟ هزینه اس چقدر است؟
  درامد خالص ان بعد از ۵ سال چقدر است؟
  بازار یابی ان چگونه است و چه استفاده های صنعتی دارد؟
  زمین در روستایی در قایمشهر واقع است که روستاییان نیشکر کاشت میکنند و من هم بازنشسته ام و هیچ اشنایی با کشاورزی ندارم و با پاداش سنوات برای امرار معاش به دنبال کشتی کم هزینه و پر درامدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *